Cocchi Rosa Americano

Cocchi Rosa Americano

Cocchi Rosa Americano er en italiensk aperitiff laget pรฅ en base av rรธdvin. Den har noter av sitrus, safran, vanilje, ingefรฆr og roser, i tillegg til bitterheten fra gentian og kinin.

Basen her er rรธdvin, men ellers har den samme krydderbase som Cocchi Bianco Americano. I tillegg er den tilsatt safran, vanilje og roser. Tradisjonelt drikkes Cocchi Rosa Americano med litt soda og skall av rosa grapefrukt. Den kan svรฆrt godt brukes i en spritz. I en spritz bruker du en musserende eller produsentens forslag om Brachetto-vin. I cocktails fungerer den veldig bra med gin og annen klar sprit. Nรฅr denne er รฅpnet bรธr den lagres kaldt og drikkes innen en mรฅned. Dette er nรฅ den nyeste av Cocchi sine varianter av aperitiff/vermut.

Denne er faktisk balansert, med et smaksbilde midt mellom vermut og bitter. Jeg mener du kan ta รฉn del gin og to deler av denne og lage deg en kjapp og enkel kvasi-negroni. Appelsinskall er selvfรธlgelig som garnityr.

Duft- og smaksnotater

Duften er krydret varm med tydelig sitrus, bitternoter, rose, ingefรฆr, vanilje og safran. Smaken bekrefter sรธdme, men ogsรฅ en bombe av andre inntrykk. Dypt krydret, sรธdme, varm bitterhet, sitrus og roser. Det er komplekst, integrert og ekstremt vanedannende.

Cocchi Rosa Americano

Nรธkkelord: Aromatisert vin
Land: Italia
Produsent: Giulio Cocchi Spumanti SRL
Alkoholstyrke: 16,5%
Sรธdme: 4/5
Farge: Dyp rosa
Fylde: 3/5
Friskhet: 3/5
Kalorier pr 4cl: 88kcal

Beskrivelse

Kjente ingredienser

  • Vin
  • Rose
  • Safran
  • Vanilje
  • Urter
  • Krydder
  • Artemisa
  • Kinin
  • Appelsinskall
  • Rabarbra
  • Stjerneanis
  • Einer
  • Roseblader
  • Achillea
  • Hylleblomst
  • Muskatblomme
  • Quassiatre
  • Koriander
  • Gentian
  • Krydder

Duft

  • Rose
  • Sitrus
  • Safran
  • Vanilje
  • Bitter
  • Urter
  • Krydder

Smak

  • Sรธt
  • Krydder
  • Bitter
  • Honningaktig
  • Rose
  • Vanilje
  • Safran

Ettersmak

  • Bitter
  • Krydder
  • Sรธt
Skriv ut
Forberedelser: 0 minutter
Tilberedning: 0 minutter
Cocchi Rosa Americano er en italiensk aperitiff laget pรฅ en base av rรธdvin. Den har noter av sitrus, safran, vanilje og roser i tillegg til bitterheten fra gentian og kinin.

Mer informasjon

Vinmonopolet
Produsent

Oppskrifter med Cocchi Rosa Americano

Produkter fra samme produsent

Fรธlg oss gjerne pรฅ Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, og Youtube.

Likte du denne artikkelen?

Fรฅ en ukentlig oppsummeringย fra Alt om Ginย hver fredag. Se et eksempel her.

Vi sverger pรฅ en G&T at vi aldri kommer til รฅ dele e-post adressen din med andre.
Se vรฅre personvernbetingelser.

Leave a Reply

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for รฅ redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.