Her har du noen gin-oppskrifter med Amalfi-sitron. Disse er nemlig i butikken nå i februar. Du får tak i Amalfi-sitroner i en velassortert matvareforretning, og i noen av de butikkene “på hjørnet” som har sansen for kvalitet.
Dyrkingen av Amalfi-sitronene har lang tradisjon på Amalfi-kysten, sørøst for Napoli i Italia. Det er av disse man lager limoncello. Sitronene er store, over 100 gram. Saften er søtere og skallet tykkere enn på andre sitroner. Har du ikke smakt Amalfi-sitroner, bør du nesten ta med en fra butikken om du ser de. Forskjellen er overraskende stor.
Det kan tenkes det koster litt mer, men du forstår grunnen til det når du får de hjem. Smaken og duften er utrolig. Det er nå du forstår hva sitron kan være. Legg en strimmel av dette skallet i din Gin og Tonic. Den vil ta over litt mer enn du er vant til, og det vil ikke passe til alt. Men du får en helt annen opplevelse, som du ikke vil oppleve med en vanlig sitron.
Amalfi-sitron går for å være verdens beste sitron. De dyrkes i terrasser i de bratte skråningene på Amalfikysten. Det brukes ikke sprøytemidler i dyrkingen, og dyrkingen skjøttes på meget tradisjonelt vis. Sesongen er januar og februar.
Gin oppskrifter med Amalfi-sitron som garnityr
Her er et utvalg av gin-drinker hvor vi har brukt Amalfi-sitroner som garnityr. Det er bare å prøve seg frem.
1. Vidda Tørr Gin og Tonic med Amalfi-sitron

Dette er en helt spesiell gin, full av norske smaker. Den er faktisk en av få gin som er produsert helt uten sitrusfrukter. Akkurat derfor er det jo litt morsomt å forsøke å legge det til. Og det er godt! Klikk på bildet for oppskriften.
2. Malfy Gin Con Limone og Tonic med Amalfi-sitron

Malfy Gin Con Limone er, som navnet sier, en gin med sitronpreg. Den smaker rett og slett sitron med en lang avslutning av anis, einer og koriander. Det passer strålende med Amalfi-sitron til. Klikk på bildet for å se oppskriften.
3. Sitron-GT med Oslo Håndverksdestilleri Gin

Oslo Håndverksdestilleri sin London Dry Gin er en veldig god gin med mild einer og deilig sitrus. Den har et lite anispreg fra kvann. Med Amalfi-sitron ble denne G&T’en helt nydelig. Klikk på bildet for å komme til oppskriften.
4. Sitron-GT med Beefeater Zesty Lemon Gin

Beefeater Zesty Lemon Gin er en gin med hint av sødme og energisk sitron i avslutningen. Med Thomas Henry Tonic Water og Amalfi-sitron blir dette veldig godt. Klikk på bildet for å se oppskriften.
5. Gin og Tonic med Bareksten Sloe Gin

For meg er det alltid litt høytid når Amalfi-sitronene endelig kommer i butikken over nyttår. Jeg begynner faktisk å glede meg i lang tid før! Det er stor forskjell også på tørket Amalfi-sitron, så benytt anledningen når de er til stede i butikken. Klikk på bildet for å komme til oppskriften.
Dette trenger du kanskje
*Hvis du handler noe ved bruk av disse linkene, er du med på å dekke kostnadene ved å drive denne nettsiden. Dette kan du gjøre uten at det koster noe ekstra.
En klassisk flaskeåpner som fungerer utmerket til å forsegle flasken etter åpning.
Laget av polert stål og gummi.
Mål: 8,5x3,5 cm
6. Gin og Tonic med Bareksten Nordlys Gin

Bareksten Nordlys Gin finner du i taxfree-butikker i Norge. Birdcage Indian Tonic Zero Sugar finner du i nesten alle Vinmonopol-butikker. Amalfi-sitron er i butikken rundt februar måned hvert år. Klikk på bildet for å se oppskriften.
7. Gordons Sicilian Lemon Gin og Tonic med Amalfi-sitron

Dette er en sitrusgin som hverken er for søt eller for sur, men derimot nydelig balansert med noter av einer og andre urter. Klikk på bildet for oppskriften.
8. Martini med Hayman’s London Dry Gin

I Martini med Hayman’s London Dry Gin har vi valgt å bruke både søt og tørr vermut. Resultatet er en Martini som er litt rundere og mer balansert. Og skall fra Amalfi-sitron. Nytelse! Klikk på bildet for denne spennende oppskriften med både søt og tørr vermut.
Vil du heller ha en cocktail med sitronsaft?
Prøv med Amalfi sitron – du vil kjenne forskjellen!
9. Clover Club med Bareksten Botanical Gin

Clover Club med Bareksten Botanical Gin er en nytelse. Her brukte vi også sitronsaft fra Amalfi-sitroner. Clover Club er i det hele tatt en perfekt kosedrink. Klikk på bildet for å lese oppskriften.
Eller kanskje har du mer lyst på en Gin Basil Smash? Da er alternativet under strålende!
10. Gin-Basil Smash med Knut Hansen Dry Gin

Gin Basil Smash er en cocktail med gin, basilikum, presset sitronsaft og sukkerlake. En veldig fin måte å bruke Amalfi-sitronen du har igjen etter at du har brukt skallet i GT’n din. Klikk på bildet for å se oppskriften.
Følg oss gjerne på Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, X og Youtube.
Med mindre noe annet er oppgitt er all tekst og alle bilder publisert på denne nettsiden utarbeidet av personene bak Alt om Gin. Alt bruk av innhold fra denne nettsiden må avtales på forhånd. Vi tillater gjerne sitering av innhold, forutsatt at altomgin.no er oppgitt som kilde og at det linkes til altomgin.no. Ta kontakt via epostadressen angitt på denne siden.
