Hva passer til Gin Sul

Hva passer til Gin Sul Dry Gin

Gin Sul var en av mine aller første anskaffelser etter at jeg hadde bestemt meg for å samle på gin. Den ble lansert i 2014, og var da den første gin fremstilt i Hamburg. På denne tiden jobbet jeg mye i Hamburg, og fikk anledning til å smake det som har blitt en av de mest eksporterte tyske gin-merkene.

Gin Sul er stappfull av botanikk. Da de skulle lage denne startet de med hele 30 forskjellige ingredienser. Hvor mange som ble igjen er ikke kjent. Den er inspirert av Portugal, et land med lange tradisjoner for handel med havnebyen Hamburg. “Sul” betyr syd på portugisisk.

Urtene blir maserert i en kort stund før alt samme sakte varmes opp. Sitronskall, rose, og lavendel ligger i en kurv slik at alkoholdampen får lov til å ta smak av disse.

Gin Sul er et resultat av lidenskap

Ingenting er overlatt til tilfeldighetene. Alt her er lidenskap, nesten til det pedantiske. Vannet som brukes hentes fra naturreservatet Lüneburger Heide, syd for Hamburg. Kopperstillen er spesiallaget av Arnold Holstein i Markdorf. Kapasiteten er kun 100 liter. Flaskene er et kapittel for seg selv. Leirkrukkene er ikke bare et markedsføringstriks. Det faktum at de ikke slipper inn lys gjør at ginnen holder seg langt bedre enn på en vanlig glassflaske. Hvert år lages en spesialutgave av flaskene, disse må man nesten kunne kalle et kunstverk.

Gin Sul
Spesialutgavene av flaskene fra 2014 til og med 2018. (Bilde: produsenten)

Dessverre er ikke filmen under tekstet, men man kan få med seg mye selv om man kun lærte tysk ved å se Derrick på fredagskveldene. For en gin-entusiast er det uansett vakkert.

Gin Sul er perfekt for en Gin og Tonic. Med så mye botanikk er det mulig å hente frem mange forskjellige smaker, avhengig av hva du liker. Selv anbefaler produsenten appelsinskall og rosmarin.

Gin Sul Dry Gin

Nøkkelord: Gin
Land: Tyskland
Produsent: ASM Altonaer Spirituosen Manufaktur GmbH
Alkoholstyrke: 43%
Farge: Klar
Kalorier pr 4cl: 88kcal

Beskrivelse

Kjente ingredienser

Duft

  • Blomster
  • Sitrus

Smak

  • Einer
  • Rose
  • Sitrus
  • Lavendel
  • Krydder

Ettersmak

  • Vanilje
  • Sitrus

Anbefalt garnityr

Skriv ut
Forberedelser: 0 minutes
Tilberedning: 0 minutes

Oppskrifter med Gin Sul

Gin fra samme produsent

Følg oss gjerne på Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, X og Youtube.

Med mindre noe annet er oppgitt er all tekst og alle bilder publisert på denne nettsiden utarbeidet av personene bak Alt om Gin. Alt bruk av innhold fra denne nettsiden må avtales på forhånd. Vi tillater gjerne sitering av innhold, forutsatt at altomgin.no er oppgitt som kilde og at det linkes til altomgin.no. Ta kontakt via epostadressen angitt på denne siden.

Likte du denne artikkelen?

Få en ukentlig oppsummering fra Alt om Gin hver fredag. Se et eksempel her.

Vi sverger på en G&T at vi aldri kommer til å dele e-post adressen din med andre.
Se våre personvernbetingelser.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.