Det รฅ bestille en Martini on the rocks hรธres kanskje litt merkelig ut. Da skal du vite at dette var Frank Sinatra sin favoritt. Denne var populรฆr pรฅ 50- og 60-tallet, og er i ferd med รฅ gjรธre et comeback.
En Martini on the rocks er mer avslappet, mer tilgjengelig. Denne kan du drikke uten รฅ vรฆre James Bond ifรธrt smoking. Dessuten er den enkel รฅ lage. Nรฆrsagt selvfรธlgelig er denne cocktailen omdiskutert. Noen mener at man รธdelegger Martini ved รฅ servere den over is. Min personlige mening er at det blir helt feil รฅ sammenlikne en Martini on the rocks med en Dry Martini. Dette er to helt forskjellige drinker.
En รฅpenbar fordel for mange er at denne etterhvert vil bli utvannet. Du drikker ikke lenger gin med en liten andel vermut. Her smelter isen sakte, i takt med at du tar en ny slurk. Mange foretrekker denne lettere og mer leskende utgaven om sommeren.
Historien bak denne cocktailen
Opprinnelsen til Martini on the rocks er ikke kjent. Den ser ut til รฅ ha dukket opp pรฅ slutten av 50-tallet. Den fรธrste avisomtalen er kanskje en artikkel fra New York Times i 1961.
โAs for Martinis, the two most significant recent developments are the trends to the vodka Martini and the Martini on the rocks. โ – New York Times, 14. mai 1961.
Hvordan lager du en Martini on the rocks
Glem cocktailglass, rรธreglass og sil. Alt du trenger er et tumbler-glass, det samme glasset du ville brukt for en Negroni. Fyll glasset med is. Tilsett gin og vermut. Rรธr i noen sekunder, og ha i garnityr. Sรฅ enkelt er det. Her kan du gjerne velge en vermut som er sรธtere enn den du ville ha valgt til en dry Martini. Martini on the rocks er ogsรฅ ypperlig med en navy-gin ettersom isbitene gir mer utvanning.
Martini on the rocks
Beskrivelse
Ingredienser
- 5 cl Gin
- 1 cl Vermut
- Sitronskall eller
- Oliven
Dette trenger du
- Gin
- Vermut
- Isbiter
- Rocks-glass
- Mรฅlebeger
- Sitron eller
- Oliven
- Potetskreller eller
- Olivenskje
Pynt med
- Sitronskall eller
- Oliven
Slik gรฅr du frem
- Gjรธr klar garnityret
- Ha noen isbiter i et rocks-glass
- Tilsett gin og vermut
- Rรธr i ca 20 sekunder
- Pynt med sitronskall eller oliven
Vรฅre anbefalte Martini on the rocks oppskrifter
Fรธlg oss pรฅ Bluesky, Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Threads, X og YouTube.
Med mindre noe annet er oppgitt, er all tekst og alle bilder publisert pรฅ denne nettsiden utarbeidet av personene bak Alt om Gin. Alt bruk av innhold fra denne nettsiden mรฅ avtales pรฅ forhรฅnd. Vi tillater gjerne sitering av innhold, forutsatt at altomgin.no er oppgitt som kilde og at det linkes til altomgin.no. Ta kontakt via epostadressen angitt pรฅ denne siden.



