En alkoholfri Breakfast Martini er en helt nรธdvendig cocktail รฅ ha om du servere med alkohol til de andre. I alle fall nรฅr utskeielsen begynner allerede til frokost! Med denne vil ingen savne noe.
En Breakfast Martini pรฅ den klassiske mรฅten gjรธr fort dagen til et party – og man har stort sett satt stemningen. Det er noe for en langvarig feiring, for to venninner som skal skravle lenge, for et 40-รฅrs lag som skal vare hele dagen, eller for en vennegjeng pรฅ tur hvor det ikke skal kjรธres bil.
Men noen ganger er jo alt det der litt upraktisk, ikke sant? Noen bรธr kanskje kunne kjรธre resten av dagen? Andre drikker faktisk ikke alkohol. Da er det fryktelig praktisk รฅ ha en strรฅlende alkoholfri Breakfast Martini pรฅ lur!
Slik lager du en Alkoholfri Breakfast Martini
En vanlig Breakfast Martini inneholder Cointreau (appelsinlikรธr), eller en trippel sec (sitrusbrennevin), sรฅ her er det et behov for รฅ gjenskape smaken av en alkoholholdig appelsinlikรธr. Jeg presset appelsin og laget en appelsincocktailsirup. Oppskriften finner du under.
Denne holder en stund i kjรธleskap og du kan jo lage litt mer enn du trenger. Jeg laget av to smรฅ appelsiner, det ble ca 1,5 dl ferdig appelsinsirup.
I tillegg trenger du alkoholfri gin, fersk sitronjuice, og appelsinmarmelade. Er du en skikkelig sรธtmons bruker du en sรธt appelsinmarmelade. Det er det vi liker best.
Rist loff sรฅ du har kult garnityr pรฅ kanten av glasset. Det gรฅr fint รฅ bruke et rundstykke delt i tynne skiver og skรฅret ut til trekant. Det er det jeg har brukt pรฅ bildet.
Du trenger loffbiten nรฅr du skal kose deg med marmeladen i bunnen. Det er jo liksom frokost!
Kjรธl glassene fรธr du begynner. Det gjรธr du ved รฅ ha en isbit i glasset og fylle opp med vann mens du gjรธr i stand resten.
Finn frem alle ingrediensene og ha de i en cocktailshaker. Tรธm ut vannet av glassene. Ha i en liten teskje appelsinmarmelade i bunnen av glasset.
Ha i isbitene i shakeren og rist til shakeren er skikkelig kald og dugger. Kanskje ca 20 sekunder. Bruk sil og hell cocktailen over i glasset. Voila!
Alkoholfri Breakfast Martini med Stryyk not gin
Beskrivelse
Ingredienser
- 3 cl STRYYK Not Gin
- 1 cl Appelsinsirup eller for eksempel Lyre's Triple Sec
- 1 cl Ferskpresset sitronsaft
- 1 ts Sรธt appelsinmarmelade
- 1 bit Lett ristet loff
Dette trenger du
- STRYYK Not Gin
- Appelsinsirup eller for eksempel Lyre's Triple Sec
- Sitron
- Sรธt appelsinmarmelade
- Loff
- Brรธdrister
- Kniv
- Shaker
- Mรฅlebeger
- Barskje eller annen lang skje
- Isbiter
- Barsil
- Martiniglass
- Teskje
Pynt med
- Toast
Slik gรฅr du frem
- Avkjรธl glasset ved รฅ fylle det med kaldt vann og en isbit. La glasset stรฅ med vannet i til du er klar til รฅ bruke det.
- Rist loffen forsiktig. Skjรฆr vekk skorpen og del skiven opp i passende, pene biter. Lag et lite hakk i bitene slik at de blir sittende pรฅ kanten av glasset.
- Mรฅl opp gin, appelsinsukkerlake og sitronsaft. Ha dette i shakeren sammen med en teskje appelsinmarmelade og isbiter.
- Rist ingrediensene i 20 sekunder.
- Tรธm Martiniglasset. Vรฆr nรธye pรฅ รฅ riste vannet ut av glasset.
- Sil innholdet fra shakeren over i glasset. Her skal du ha med deg mest mulig av marmeladen, men ikke isbitene. Det skal ligge litt marmelade pรฅ bunnen av drinken, det letteste er รฅ ha i dette i glasset pรฅ forhรฅnd.
- Pynt med toasten. Pass pรฅ at den ikke stikker ned i vรฆsken.
Fรธlg oss gjerne pรฅ Facebook, Instagram, Pinterest og Twitter.

